Interkonekt cyfrowy S/PDIF RCA - IC digital 75 Ω

cyfrowy interkonekt

Vocalis to nowa seria kabli szwajcarskiej firmy Vovox, sytuująca się dokładnie pośrodku oferty – między Initio i Textura. To po prostu zaawansowany high-end za rozsądne, wcale nie high-endowe pieniądze. To, być może, kable o najlepszym na rynku stosunku jakości do ceny. I wreszcie to odpowiedź firmy na często zadawane przez klientów pytania o pośrednią serię, lokującą się między Initio i Textura.

Seria Vocalis mają do zaoferowania:
• znakomitą harmoniczność i pełny dźwięk,
• wysoką rozdzielczość,
• ekstremalnie szeroką scenę dźwiękową z solidną trójwymiarową bryłą,
• genialną szybkość i optymalną reprodukcję transjentów,
• piękny wygląd.

TECHNOLOGIA

Punkt odniesienia: ludzkie ucho

Wszystkie kable Vovoxa zbudowane są według tych samych podstawowych założeń. Inaczej niż większość producentów kabli, ta szwajcarska firma optymalizując swoje produkty nie stara się trzymać niewolniczo poszczególnych parametrów, takich jak np. oporność czy pojemność. A to dlatego, że inżynierowie Vovoxa po wielu testach odsłuchowych stwierdzili, że sygnał muzyczny jest zbyt kompleksowy, żeby dało się opisać zachowanie kabla za pomocą paru pomiarów. I jeszcze, że nie chcą konstruować kabla, który będzie miał znakomite charakterystyki pomiarowe, ale będzie się charakteryzował znakomitym przenoszeniem sygnałów. A najlepszym systemem pomiarowym dla tego typu przebiegów jest ludzkie ucho. 

Materiały

Dla uzyskania dobrego dźwięku kluczowy jest wybór materiału na przewodnik. Tak też jest i w serii Vocalis – jej podstawą są przewodniki typu solid-core z beztlenowej miedzi o wysokiej czystości. 

Minimalizacja efektu przejścia między kryształami

W kablach mamy do czynienia z wieloma punktami styku, „przejscia”, czyli – jak należałoby powiedzieć – z „boundary surfaces”; to np. przejścia między poszczególnymi kryształami w miedzi czy przejście między powierzchnią przewodnika a izolatorem. Każde takie przejście jest źródłem błędów. Kable Vovoxa wykonane są z pojedynczych przewodników typu solid-core. Stosując tego typu konstrukcję zniekształcenia wynikające z błędów przejścia, w porównaniu do standardowych kabli, zredukowane zostały o 90%. 
Jeślibyśmy skupili się wyłącznie na elektrycznym aspekcie kabla, powinien być on tak gruby, jak to tylko możliwe. To dlatego kable głośnikowe są czasem tak nieproporcjonalnie duże. Jeśli jednak zastosujemy do budowy najnowsze osiągnięcia w dziedzinie badań nad materiałami, trzeba zastosować optymalny przekrój, spełniający wszystkie elektryczne wymagania, oferujący jednak w tym samym czasie jak najmniejszą powierzchnię styku między materiałami. I właśnie dokładnie taki przekrój kabla został wybrany do serii Vocalis. 

Polimery

Przewodniki w kablach serii Vocalis pokryte są specjalnymi polimerami i gęstą siateczką z naturalnych włókien. Choć plastiki nie są bezpośrednio zaangażowane w przesył sygnału, wpływają znacząco na jakość dźwięku. W Vovoxie nie stosuje się popularnego PVC – firma używa wyłącznie materiałów nie zawierających plastyfikatorów. 

Odległość między przewodnikami

Pod wpływem prądu wytwarzane jest pole elektromagnetyczne, w rezultacie czego dochodzi do słyszalnego pogorszenia dźwięku. Jeśli odległość między przewodnikami jest zbyt mała, zachodzi między nimi znacząca interakcja, a to nie jest zjawisko, które by było pożądane. Dlatego w kablach Vovoxa przewodniki są od siebie znacząco oddalone. Wszystkie kable są wykonywane ręcznie w Szwajcarii z materiałów wolnych od ołowiu (włączając w to cynę lutowniczą).

Nowy kabel IC digital 75 Ω przeznaczony jest do przesyłu sygnału cyfrowego w standardzie S/PDIF (RCA-RCA). 

Cechy charakterystyczne:
• przewodniki solid-core z miedzi OFC o czystości 99,95 %,
• zbalansowana, ekranowana budowa zoptymalizowana pod kątem przesyłu sygnału cyfrowego,
• ekran,
• wytrzymałe wykończenie,
• oryginalne wtyki RCA Eichmann BulletPlug.